Immobilizer to elektroniczne zabezpieczenie, które pomaga w ochronie pojazdu przed ewentualną kradzieżą. Dzięki immobilizerowi uruchomienie silnika bez oryginalnego klucza jest niemożliwe. Dowiedz się więcej o immobilizerze!
Co to jest immobilizer?
Immobilizer jest elektronicznym urządzeniem zabezpieczającym pojazd. Może działać przy pomocy informacji lub przetwarzania sygnału. Uniemożliwia odpalenia silnika samochodu bez posiadania kluczyka. Oznacza to, że wyłącznie posiadacz oryginalnego klucza jest w stanie odpalić auto i z niego korzystać.
Immobilizer nie znajduje się oczywiście we wszystkich pojazdach, a raczej w modelach konkretnych marek. Niektórzy decydują się na podwójne zabezpieczenie w postaci dodatkowego immobilizera. Dzięki takiemu rozwiązaniu włamanie do pojazdu będzie niemal nieosiągalne.
Jak wygląda immobilizer w kluczyku?
Immobilizer w kluczyku zwykle jest niewidoczny dla użytkownika, ponieważ jego komponenty są umieszczone wewnątrz obudowy. Klucze wyposażone w niego mają zazwyczaj wbudowane układy mikroprocesorowe lub układy RFID. Odpowiadają one za komunikację z odpowiednimi elementami w samochodzie.
Wizualnie klucze z immobilizerem mogą wyglądać podobnie do standardowych kluczy. Zdarza się jednak, że posiadają dodatkowe przyciski do zdalnego sterowania zamkami samochodu lub alarmem.
Rodzaje immobilizerów
Jak już wspomnieliśmy są różne rodzaje immobilizerów, w tym:
- Kontaktowe – działają na zasadzie kontaktu. Przyłożenie takiego immobilizera do czytnika, znajdującego się w kokpicie samochodu, odblokowuje system.
- Klawiaturowe – odblokowanie systemu jest możliwe poprzez wpisanie odpowiedniego PINu, jednak przy pięciu nieudanych próbach pojawi się blokada na minutę.
- OEM – jest to rodzaj immobilizera składający się z anteny, klucza z chipem oraz zasilacza. Jest magnetyczny, więc nie potrzebuje zasilania w formie baterii. Ponadto OEM należy do oryginalnego wyposażenia producenta, co oznacza, że trudno go wymontować.
- Sensor (biometryczny) – montowane pod kokpitem lub tapicerką, działające na dotyk palca. Jest to rozwiązanie ogromnie bezpieczne, gdyż tylko właściciele mogą się je rozbroić.
Problem z immobilizerem
Niezależnie od rodzaju, immobilizer wciąż jest urządzeniem, które może sprawiać problemy. Jeśli mierzycie się z jego awarią, to ważne, żebyście zgłosili się o pomoc do doświadczonych specjalistów. Elektronika samochodowa to skomplikowany temat, dlatego sięgając po pomoc Serwisu Popowice we Wrocławiu, możecie liczyć na pełen profesjonalizm i wysoką jakość usług. Co więcej, całość przebiega sprawnie, przez co nie tracicie czasu.
FAQ: Co to jest immobilizer?
Po czym poznać, że auto ma immobilizer?
Okazuje się, że od 1999 roku wszystkie samochody są wyposażane podczas produkcji w immobilizery. Jeśli wasz pojazd jest starszy, to możecie sprawdzić to poprzez dokumenty pojazdu, sprawdzenie kluczyka, czy też sprawdzeniu kontrolek na desce rozdzielczej po uruchomieniu silnika.
Gdzie znajduje się immobilizer?
Immobilizer można znaleźć w formie pilota/pastylki obok kluczyka, lub jako element już wbudowany w klucz. W przypadku drugiej opcji jest on po prostu mikroczipem w wewnętrznej części klucza.
Jak działa immobilizer?
Gdy właściciel używa klucza, immobilizer w nim zawarty komunikuje się z czytnikiem w samochodzie, pozwalając na uruchomienie silnika. Użycie nieoryginalnego klucza prowadzi do zablokowania uruchomienia pojazdu lub włączenia alarmu, chroniąc pojazd przed kradzieżą.