Jednym z typowych sygnałów uszkodzonego immobilizera jest zapalona kontrolka kluczyka na desce rozdzielczej, a także włączający się alarm po otwarciu auta. Poniżej opisujemy inne symptomy usterki oraz możliwe kroki, jakie warto wtedy podjąć.
Po czym poznać, że immobilizer jest uszkodzony?
Uszkodzony immobilizer objawia się najczęściej tym, że silnik uruchamia się na moment, po czym natychmiast gaśnie. Dodatkowo na desce rozdzielczej może świecić się lub migać kontrolka systemu zabezpieczeń.
Już teraz dowiedzcie się, czym objawiają się poszczególne objawy uszkodzonego immobilizera.
1. Kontrolka klucza na desce rozdzielczej
Jednym z najczęstszych problemów związanych z immobilizerem jest oczywiście świecąca kontrolka klucza na desce rozdzielczej, która sygnalizuje, że coś jest nie tak. W normalnych warunkach kontrolka zapala się na około 2 sekundy podczas uruchamiania silnika. Jeżeli jednak nie zgaśnie, oznacza to, że problem dotyczy klucza z transponderem lub jednostki sterującej immobilizerem.
2. Włączający się alarm
Drugą popularną oznaką, o której nie można nie wspomnieć, jest sygnał alarmu, który włącza się po otwarciu pojazdu, a nawet po samym odblokowaniu drzwi. W tym przypadku również przyczyną zamieszania będzie kluczyk transpondera. Jeśli macie oryginalny kluczyk, a alarm i tak się włącza, to czym prędzej powinniście skontaktować się ze specjalistą.
3. Problem z uruchomieniem auta
O uszkodzonym immobilizerze może świadczyć brak możliwości odpalenia silnika. W takich sytuacjach pojazd najczęściej uruchamia się na zaledwie kilka sekund i wraca do spoczynku. Wówczas możecie mieć właściwie pewność, że problem tkwi w immobilizerze. Rozładowana bateria w pilocie to inny powód braku uruchomienia silnika. Sprawdźcie więc, czy nie ma z nią problemu, nim wezwiecie pomoc.
4. Problem z zamknięciem samochodu
Ostatnim objawem uszkodzenia immobilizera, który może się pojawić, jest niemożność zamknięcia pojazdu. Jeśli podczas próba zamknięcia drzwi się nie powiedzie, oznacza to, że klucz nie wysyła prawidłowego sygnału, co blokuje dalsze działania. Przyczyną może być rozładowana bateria lub inna usterka.
Wówczas warto skorzystać z zapasowego kluczyka, który może w tym wypadku uratować was z opresji. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, to kontakt z warsztatem powinien być niezwłoczny.
Immobilizer jest uszkodzony – Co zrobić?
Bardzo często zdarza się, że podczas awarii samochodu spowodowanej usterką immobilizera nie wiemy, co zrobić. W tej sytuacji najlepiej postawić na pomoc doświadczonych specjalistów. Elektronika samochodowa to usługa we wrocławskim Serwisie Popowice, która pozwala na sprawną diagnostykę i naprawę immobilizera. Profesjonalizm i wysoka jakość usług nie mają sobie równych, więc w razie awarii zapraszamy do skorzystania z oferty.