Skip to content

Jak działa zamek antypaniczny?

Drzwi z zamkiem antypanicznym

Zamek antypaniczny to specjalny mechanizm zamykający, który pozwala szybko wydostać się z budynku np. w razie pożaru. Jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w awaryjnych sytuacjach. Sprawdź, jak dokładnie działa ten typ zamka i gdzie najczęściej się go wykorzystuje.

Zamek antypaniczny – co to?

Zamek antypaniczny to specjalistyczny mechanizm zamykający, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu szybkiego i bezpiecznego wyjścia z budynku w sytuacjach awaryjnych. Mowa o zdarzeniach takich jak pożar, trzęsienie ziemi czy inne zagrożenia. Tego typu zamki są szczególnie ważne w miejscach publicznych, gdzie gromadzi się duża liczba osób, jak szkoły, szpitale, biura czy centra handlowe.

Działanie zamków antypanicznych

Zamki antypaniczne dzielą się na kilka typów, które różnią się przeznaczeniem, działaniem, czy też sposobem kontrolowania.

Zamek antypaniczny typ B

Zamki antypaniczne typu B są przeznaczone do drzwi używanych w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe, hale sportowe itp. Są zaprojektowane tak, aby umożliwić szybkie opuszczenie pomieszczeń w sytuacjach awaryjnych.

Mechanizm tego zamka działa poprzez poziomy pręt lub belkę, która jest umieszczona na drzwiach. Naciśnięcie pręta od wewnątrz odblokowuje drzwi, umożliwiając ich natychmiastowe otwarcie. Dzięki temu rozwiązaniu drzwi można otworzyć w każdej chwili od wewnątrz, nawet jeśli są zamknięte na klucz od zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy szybkie opuszczenie budynku jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

Zamek antypaniczny typ C

Innym z rodzajów zamków antypanicznych jest typ C. Dedykuje się go systemom drzwiowym, do których dostęp mają wyłącznie osoby do tego upoważnione. W tym przypadku wyjście od wewnętrznej ich strony jest możliwe zawsze, w drugą stronę sprawa jest bardziej skomplikowana.

Użycie drzwi od zewnątrz udaje się, jeśli klamka została wcześniej aktywowana. Chcąc aktywować klamkę, musimy odpowiednio przekręcić klucz, a po aktywacji zostawić go w zamku. Jeśli zamierzacie ją dezaktywować, należy cofnąć sekwencję otwierania i wyciągnąć klucz z zamka. W sytuacjach panicznych jednak ustąpi ona dzięki zamkowi antypanicznemu.

Zamek antypaniczny typu D

Jeśli chodzi o zamek antypaniczny typu D, to dedykuje się go w przypadku pomieszczeń przelotowych, takich jak przedsionki, czy też korytarze. W tym przypadku również mamy do czynienia z klamką, która otwiera się wyłącznie przy aktywacji lub w sytuacjach kryzysowych.

Warto dodać, że mogą one mieć dodatkowe funkcje zabezpieczające przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. Zarówno ten typ systemu otwierającego, jak i pozostałe powyżej przedstawione muszą spełniać konkretne normy.

Zamek antypaniczny typu E

Zamki antypaniczne typu E mogą być wyposażone w różne mechanizmy uruchamiające, takie jak poziome pręty, pionowe pręty, klamki lub uchwyty. Po naciśnięciu lub pociągnięciu elementu uruchamiającego mechanizm, zamek odblokowuje drzwi, umożliwiając natychmiastowe ich otwarcie.

Ta propozycja często posiada dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem. Czyni ją to odpowiednią do stosowania w przypadku miejsc wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Użytkowanie zamka jest proste i intuicyjne, co jest istotne w sytuacjach nagłych, aby umożliwić szybkie opuszczenie budynku.

Kiedy i gdzie stosuje się zamek antypaniczny?

Zamki antypaniczne stosuje się tam, gdzie konieczne jest zapewnienie szybkiej i bezpiecznej ewakuacji ludzi w sytuacjach awaryjnych. Najczęściej znajdują się w szpitalach, szkołach, lotniskach, teatrach, kinach, salach koncertowych, czy też hotelach i centrach handlowych. Nie możemy tu zapomnieć o magazynach i fabrykach. Te konkretne rodzaje zamków są szczególnie przydatne w kryzysowych momentach, takich, jak chociażby:

  • pożary,
  • katastrofy naturalne,
  • powódź,
  • zagrożenia chemiczne i biologiczne,
  • ataki terrorystyczne,
  • wycieki gazów.

Dzięki swojej konstrukcji zamki antypaniczne umożliwiają natychmiastowe otwarcie drzwi ewakuacyjnych, co gwarantuje ratunek dla ludzi przebywających w danym budynku. Odpowiedni montaż, przestrzeganie norm i przepisów dotyczących zamków antypanicznych jest fundamentalne dla tworzenia bezpiecznych i przygotowanych na ewentualne zagrożenia przestrzeni.